Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

Wycieczka z niespodziankami

27 stycznia 2017 r. uczniowie z kl. IV -VI pod opieką nauczycieli A. Chmielewskiej i D. Jędrychy pojechali na wycieczkę do znanego im już Muzeum Przyrody  na Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu, gdzie m. in. brali udział w ciekawej lekcji przyrody z mikroskopami. Tego dnia obejrzeli również zabawne przedstawienie "Przygody Mikołajka" w Domu Katolickim w Sandomierzu, a po nim wzięli udział w warsztatach z aktorami. Na uczestników wycieczki czekało sporo niespodzianek.

Dzień z wycieczką wszyscy rozpoczęli od przyjazdu do Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 - Tarnobrzeska Dolina Wisły na Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu. Pierwszym punktem wizyty była obserwacja różnych obiektów ze świata zwierząt i roślin pod mikroskopami. Każdy mógł przekonać się na własne oczy jak wygląda w powiększeniu m. in. pantofelek, żywa larwa, minerały czy fragmenty roślin. Następnie uczniowie bawili się w "Przyrodnicze Koło Fortuny", po zakręceniu kołem i wylosowaniu kategorii odpowiadali na pytania o większym lub mniejszym stopniu trudności. Kolejną zabawą przygotowaną dla nas były przyrodnicze kalambury. Rysowanie i odgadywanie haseł, przysłów i powiedzonek sprawiło wszystkim dużo frajdy. Po obejrzeniu wystawy muzealnej (tym razem mogliśmy, np.  przyjrzeć się żywej modliszce) na wszystkich czekała niespodzianka przygotowana przez przewodników. Każdy uczeń za aktywny udział i wzorową postawę podczas zajęć z wiedzy o Obszarze Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły otrzymał imiennie wypisany Dyplom Młodego Ekologa. Po mile spędzonym czasie na Zamku wycieczka posiliła się w Mc Donaldzie i pojechała do Domu Katolickiego w Sandomierzu na spektakl teatralny. Sceniczna adaptacja "Mikołajka" Rene Gościnnego, cyklu najchętniej czytanych książek literatury dziecięcej ostatnich czasów, wprawiła w dobry nastrój każdego widza. Humor słowny przeplatał się na zmianę z komizmem sytuacji i postaci. Zabawne przedstawienie w wykonaniu aktorów z Teatru Współczesnego w Krakowie zawiera cenne wskazówki, jak pożytecznie spędzać czas wolny. Zwraca też uwagę na problemy wychowawcze dzieci w wieku dorastania, uwrażliwiając przy tym na życzliwe i poważne traktowanie kłopotów z tym związanych. Zaraz po spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach z aktorami, na których uzupełniliśmy wiadomości z zakresu teatru. I tak wycieczka dobiegła końca, a my zadowoleni wróciliśmy do domów, by rozpocząć ferie zimowe.