Szlachetna Paczka trafiła także do rodzin z gminy Obrazów

Grudzień to czas  magicznych Świąt  Bożego Narodzenia – czas przygotowań do Wigilii oraz obdarowywania prezentami.  Jednak nie dla wszystkich rodzin okres  ten  kojarzy się z  radością i ciepłą atmosferą. Dlatego Stowarzyszenie ,,Rozwój i Integracja’’z Kleczanowa włączyło się  aktywnie w pomoc rodzinom w potrzebie i wzięło udział w ogólnopolskiej akcji ,,Szlachetna Paczka’’. Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie i członkowie organizacji:  Anna Zybała, Damian Jędrycha, Anna Małkiewicz, Joanna Kos oraz Justyna Niezgoda  byli po raz pierwszy wolontariuszami w Rejonie Sandomierz i okolice.  Każdy z wolontariuszy miał pod opieką 3-4 rodziny. Stowarzyszenie z Kleczanowa zostało darczyńcą dla jednej z rodzin, a pomagali w przygotowaniu dla niej paczek także rodzice i dzieci z Punktu Przedszkolnego ,,Akademia Przedszkolaka’’, kl. VI ze Szkoły Podstawowej w Kleczanowie oraz lokalne stowarzyszenia i organizacje.

Szlachetna Paczka docierała do prawdziwej biedy. Takiej, dla której kontakt z wolontariuszem i pomoc materialna stawały się impulsem do zmiany. Włączane zostały  do niej rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Rodziny włączone do Paczki należały do co najmniej jednej z poniższych kategorii: chore lub niepełnosprawne dziecko w rodzinie, choroba lub niepełnosprawność w rodzinie, rodzina wielodzietna, starość i samotność, nieszczęście, samodzielny rodzic, start w samodzielność.

Po przejściu weryfikacji na poziomach: wolontariusz, rejon, region i ogólnopolski, umieszczone zostały  w Bazie Rodzin. Tam oczekiwały na darczyńców.

Możemy pochwalić się ,,małym sukcesem’’-  dzięki zaangażowaniu kilkunastu wolontariuszy i zgłoszeniu się darczyńców wszystkie rodziny z Rejonu Sandomierz i okolice (32) otrzymały pomoc, w tym 6  rodzin z gminy Obrazów. Większość paczek trafiła do rodzin w weekend finału Szlachetnej Paczki, w dniach 9-11 grudnia 2016 r.

Do udziału w projekcie Szlachetna Paczka zgłosiła się również ekipa filmowa z serialu ,,Ojciec Mateusz’’.  13 grudnia pomoc przygotowana przez aktorów na planie filmowym na sandomierskiej Starówce miała bardzo szczególny charakter.  Wśród przekazanych paczek, znalazł się też mały upominek. Został wykupiony pierścionek zaręczynowy z lombardu, który mama małego chłopca zastawiła, gdy nie miała pieniędzy na życie. Te  drobne gesty w stronę człowieka w potrzebie są dowodem na to, że możemy pomagać i warto pomagać.

Zatem zachęcamy Państwa do wspierania Rodzin, które żyją w niezawinionej biedzie. Sprawiajmy im odrobinę radości i uśmiechu nie tylko w świąteczny czas.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w Szlachetną Paczkę w naszym rejonie, a w szczególności: rodziców, nauczycieli i dzieci z  Akademii Przedszkolaka; rodziców i uczniów klasy szóstej oraz chętnych z innych klas ze Szkoły Podstawowej w Kleczanowie, Stowarzyszenia ,,Wspólnie dla Kleczanowa'', Stowarzyszenia ,,Nowe Pokolenie” ze Święcicy', Stowarzyszenia ,,Rozwój i Integracja” z Kleczanowa, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczanowie, F.H.U. D&D Dorocie Paś z Sandomierza, Rezydencji Sandomierskiej z Lenarczyc, pana Rafała Zalewskiego (za transport paczek).

Więcej informacji: www.szlachetnapaczka.pl

Anna Zybała-wolontariusz i asystent ds. promocji

O Szlachetnej Paczce w "ECHO DNIA" z 16 grudnia 2016 r.