I ty możesz zostać rycerzem!

Ponad 50 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kleczanowie w dn. 29 stycznia 2015 r.  miało okazję uczestniczyć  w niezwykłym pokazie historycznym, który zorganizowała w naszej szkole Grupa Artystyczna „Rewita”  z Lublina.

Mali i duzi uczestnicy żywej lekcji historii słuchali ciekawych opowieści o średniowieczu: o jego mieszkańcach, wierzeniach, zwyczajach, prawie,  podziałach społecznych, kodeksie rycerskim. Każdy mógł obejrzeć ekwipunek i uzbrojenie rycerza, dotknąć kolekcję rekwizytów, takich jak: miecze, sztylety, topory, tarcze. Śmiałkowie brali udział w przygotowanych konkursach, a najodważniejszy uczeń po pasowaniu na rycerza stoczył pojedynek z użyciem miecza i tarczy o uśmiech najsympatyczniejszej koleżanki z klasy. Ponadto widzowie byli świadkami przeprowadzonego według średniowiecznych zasad sądu nad złoczyńcą. Został on skazany na małe tortury, tzn. zakucie w dyby. W roli oskarżonego wystąpił kolega z kl. VI, który został wybrany przez publiczność za szczególne osiągnięcia w dziedzinie lenistwa, niewiedzy i spóźnialstwa. W wyniku wymierzonej „surowej” kary obiecał poprawę zachowania.

Na zakończenie pełnego humoru spotkania uczniowie pozowali do pamiątkowych zdjęć z prowadzącymi pokaz. Wszyscy przekonali się, że osoba rycerska musiała być: dobra, honorowa, odważna, szlachetna i uczciwa, a wielu uczniów postanowiło wdrożyć taki kodeks w swoje życie i zostać współczesnymi rycerzami.

Zdjęcia z tego pokazu można obejrzeć tutaj