Wycieczka do muzeum i na spektakl ,,W krainie Narnii''

13 kwietnia 2016 r. uczniowie klas IV i V pod opieką wychowawców A. Chmielewskiej i D. Jędrychy oraz  P. Jakóbczaka wybrali się na wycieczkę do Sandomierza. Zwiedzili Muzeum Diecezjalne, wybijali monety - ,,Sandomierskie grosze na szczęście" i obejrzeli adaptację teatralną książki ,,Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" w Domu Katolickim.

Wycieczkę rozpoczęło zwiedzanie z przewodnikiem Domu Jana Długosza. Ze szczególną uwagą dzieci oglądały wśród eksponatów, m. in.  rękawiczki św. Jadwigi królowej. Według legendy ofiarować je miała przed wiekami mieszkańcom podsandomierskiej wsi Świątniki, w zamian za wyciągnięcie ugrzęzłych w zaspie sań, którymi podróżowała z Sandomierza do Krakowa. Następnie po wizycie w kawiarni wszyscy udali się do ,,Galerii Krzesimowscy" na starówce. Tam każdy mógł wybić dla siebie wzorowany na średniowiecznej tradycji "Grosz na szczęście". Zwieńczeniem wyjazdu był spektakl ,,W krainie Narnii" przygotowany przez aktorów z Teatru Współczesnego w Krakowie. Uczniowie mieli okazję wcześniej porównać treść jednej z ulubionych lektur szkolnych z filmową ekranizacją.  Zaś na dzisiejszej wycieczce obejrzeli sztukę teatralną, w czasie której nie zabrakło specjalnych efektów dźwiękowych i projekcji multimedialnych. Uważni widzowie i znawcy części "Lew, Czarownica i stara szafa" dostrzegli jednak mnóstwo różnic między spektaklem a książką,  a już z pewnością żałowali, że Lew Aslan nie pojawił się na scenie. Po przedstawieniu dzieci uczestniczyły w warsztatach teatralnych, w czasie których mogły zapoznać się z tajnikami pracy aktorów. Wycieczka okazała się na pewno dobrą lekcją kulturalnego zachowania i pogłębiła wiedzę uczniów na temat muzeum i teatru.