EKO-szkoła

Wzbudzanie w młodych ludziach świadomości ekologicznej  jest jednym z głównych zadań współczesnej szkoły. Edukacja jest skuteczna wówczas, gdy oprócz teoretycznych rozważań ma wymiar praktyczny. Dlatego Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie po raz kolejny uczestniczyła w X już edycji programu edukacyjnego „Zbieramy, segregujemy, przetwarzamy odpady” organizowanego przez Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki.

Celem programu było kształtowanie proekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na problem odpadów komunalnych i niebezpiecznych powstających w gospodarstwach domowych, firmach i instytucjach. W ramach obowiązkowych zadań konkursu należało: przeprowadzić szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Drugie życie elektrośmieci”, ułożyć test i przeprowadzić konkurs wiedzy  „Elektroodpady zagrażają środowisku”, przygotować prezentację multimedialną na temat „Zapobieganie powstawaniu odpadów w mojej okolicy” i zorganizować wycieczkę ekologiczną.

Z okazji Dnia Ziemi przypominaliśmy w jaki sposób należy segregować odpady i na czym polega recykling. Następnie odbyła się projekcja filmu animowanego z cyklu „ Była sobie Ziemia” o zanieczyszczeniu atmosfery. Przez tydzień mogliśmy zapoznawać się z informacjami na ten temat znajdującymi się na gazetce szkolnej. W ciągu roku szkolnego prowadziliśmy konkurs zbiórki baterii. Największą ilość baterii zebrali uczniowie: W. Zielińska z kl. V– 375 sztuk i K. Stępień z kl.VI-143 sztuki. Na koniec przygotowaliśmy sprawozdanie z przeprowadzonych działań i z pełną dokumentacją wysłaliśmy do organizatorów.

17 maja zebrała się Komisja Konkursowa, która oceniła wszystkie zgłoszone prace i przyznała naszej szkole nagrodę w postaci mikroskopu cyfrowego i szklanej statuetki za otrzymanie łącznej ilości 85 punktów. Nagrody rzeczowe otrzymali następujący uczniowie: w szkolnym konkursie plastycznym: M. Cencek z kl. II– I miejsce, Z. Modras z kl. II– II miejsce; w szkolnym konkursie wiedzy: S. Pawłowska z kl. VI– I miejsce, M. Niezgoda z kl. V– II miejsce; za zebranie największej ilości baterii w szkole wcześniej wspomniani uczniowie. 6 czerwca 2016 r. na Zamku Krzyżtopór w Ujeździe odbyło się uroczyste podsumowanie. W konkursie uczestniczyły 43 szkoły. Po programie artystycznym odbyło się wręczenie nagród.

Obserwacje z przeprowadzonych działań pozwalają wysunąć wniosek, iż uczniowie chętnie się w nie angażują, potrafią obserwować otaczającą ich przyrodę, dostrzegają zagrożenia na jakie narażone jest środowisko naturalne i podejmują stosowne działania dla jego ochrony. Miejmy nadzieję, że ta świadomość ekologiczna będzie procentować wraz z wiekiem, ponieważ jeśli chodzi o nasze środowisko, zostało nam jeszcze dużo do zrobienia.