Obchody 1050 – lecia chrztu Polski

Rokrocznie w oktawie Bożego Ciała wyrusza parafialna pielgrzymka autokarowa z Kleczanowa, do której dołączają osoby z terenu gminy Obrazów i Sandomierza. W tym roku w ramach obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski – pielgrzymi udali się na tereny, gdzie jak historia podaje rozpoczęła się państwowość naszego narodu i początki chrześcijaństwa. Stąd na szlaku pielgrzymim znalazło się Gniezno, które było siedzibą władców piastowskich i pierwszą stolicą państwa Polan.

Głównym punktem zwiedzania była katedra gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia N.M.P., a w niej relikwie św. Wojciecha i Drzwi Gnieźnieńskie z ok. 1175 r. – przedstawiające życie i śmierć św. Wojciecha. Dzięki temu, że nocleg grupy znajdował się w przepięknym domu pielgrzyma, położonym naprzeciw katedry, podziwiano piękną starówkę wieczorową porą. Oprócz Gniezna, pielgrzymi udali się do Ostrowa Lednickiego, który położony jest na Jeziorze Lednickim. Należał do naczelnych grodów pierwszych Piastów, gdzie prawdopodobnie Mieszko i jego drużyna przyjęli chrzest. Udając się natomiast do Biskupina, nie sposób ominąć Kościół pw. Św. Mikołaja w Gąsawie z cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Ten drewniany kościół stanowi cenny zabytek malarstwa barokowego, obfitujący w różnorodne formy i motywy, zadziwiający niezwykle interesującymi, głębokimi treściami i symboliką przedstawień. Całe wnętrze pokryte jest malowidłami nieznanego malarza – dotyczące   podstawowych prawd wiary.  Podążając do Biskupina – grupa mogła poznać najbardziej znany rezerwat archeologiczny w Europie Środkowej. Będąc w sąsiedztwie pól lednickich, odwiedzono miejsca,  gdzie każdego roku odbywa się modlitewne spotkanie młodzieży. Przechodząc przez Bramę Rybę – Bramę Trzeciego Tysiąclecia, pielgrzymi mogli uzyskać odpust zupełny związany z przypadającym Rokiem Miłosierdzia.