Profilaktyczne sukcesy w SP Kleczanów

Tematyka profilaktyczna przekazywana w Szkole Podstawowej w Kleczanowie to szerokie spektrum działań. W szczególności mają one zwracać uwagę na ważne zjawiska, sytuacje czy zagrożenia z codziennego życia. Pomagają również w podejmowaniu słusznych decyzji. Uczą prawidłowego postępowania od najmłodszych lat, a zdobyta przez uczniów wiedza przekładana jest na ich plastyczne umiejętności. Prace dzieci obrazują wydarzenia i tematykę konkursów organizowanych na różnych szczeblach - od  szkolnych po ogólnopolskie. Zaś satysfakcja z wygranej będzie towarzyszyła im przez całe życie.

Efektem podejmowanych  działań w szkole w r. szk. 2015/2016  są sukcesy:

-„Pomóżmy dzieciom spędzić szczęśliwie wakacje”- III m. dla szkoły w województwie, nagroda Wojewody Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach, WORD za przygotowanie  najbardziej efektywnej formy  spędzania wolnego czasu dla dzieci, które nie wyjeżdżają na wakacje lub często pomagają rodzicom w pracach polowych i pozostają bez opieki.

- „W trosce o nasze bezpieczeństwo” - ogólnopolski  konkurs plastyczny – wyróżnienie w etapie powiatowym i III m. w etapie wojewódzkim dla ucznia klasy I J. Legwanta. Cel konkursu to przedstawienie i zainteresowanie problemem, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także ukazanie trudnej pracy strażaków ratowników w działaniach ratowniczo – gaśniczych.

-„Bezpieczny wypoczynek nad wodą”- wojewódzki konkurs -I m. K. Adamczyk kl.  I. Organizator konkursu to: Zarząd Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Kuratorium Oświaty w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Wodociągi Kieleckie. Cel to popularyzacja bezpiecznego wypoczynku nad wodą, ochrona środowiska wodnego, rozwój sportów wodnych.

-„Bezpiecznie na wsi - niebezpieczne atrakcje w wakacje”- VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci - I m. – M. Niezgoda kl. V, II m.- M. Cencek, II m. – M. Chorab kl. I – etap powiatowy

I. m – M. Niezgoda -  etap wojewódzki  i wyróżnienie w etapie ogólnopolskim  plus  nagroda specjalna ufundowana przez firmę BIN. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań dzieci w otoczeniu pracy rolniczej, poszerzenie ich wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom, m.in. związanym ze żniwami, poruszaniem się po drogach publicznych, upadkami osób.

- „Narkomanii mówię nie” – gminny konkurs - organizator to Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii  pod patronatem Wójta Gminy w Obrazowie. I m. – K. Smardz kl. VI , II m. M.  Krupska kl.VI, III m. M. Socha kl. VI, wyróżnienia:  Z. Niewiadomska, K. Roda, D. Modras kl.VI. Cele to promowanie zdrowego stylu życia i zapobieganie nałogom, podejmowanie działań w ramach profilaktyki i przeciwdziałania narkomanii. Podnoszenie świadomości młodzieży na temat negatywnych konsekwencji wynikających z używania środków psychoaktywnych, w szczególności narkotyków i dopalaczy.

- inne konkursy: „Sandomierszczyzna – Moja Mała Ojczyzna – „Tu jest moje miejsce na ziemi””-  konkurs plastyczny – powiatowy - I  m. – M. Zielińska kl. I; „Moja ulubiona postać bajkowa”- międzyszkolny konkurs plastyczno-literacki w Dwikozach: I m. –M. Niezgoda kl., Dawid Uba kl. IV

II m. – K. Juda kl. IV; III m. – A. Kwiatek kl. V, wyróżnienia: W. Feledyn, K. Godowski kl. V;

„W hołdzie Królowej Jadwidze” - konkurs kaligraficzno- plastyczny w Sandomierzu- I edycja-

I m. – M. Niezgoda kl.V, II edycja – I m. – Z. Niewiadomska kl. VI.