Konkursowe zmagania pierwszaków z tangramem

W klasie I odbył się klasowy, zdalny konkurs na układanie tangramu. Celem konkursu było popularyzowanie łamigłówek matematycznych, rozwijanie wyobraźni twórczej i inwencji wśród dzieci oraz inspirowanie uczniów do odkrywania i rozwiązywania problemów matematycznych w twórczy sposób. Uczniowie mieli za zadanie ułożyć jak największą ilość obrazków z figur i przesłać wyniki do oceny. Zwycięzcą i Mistrzem Tangramu został Kacper Kominek, który przesłał 23 rozwiązania, II miejsce Bartek Kot i tytuł Wicemistrza Tangramu (13). III miejsce Miłosz Niewiadomski (6). Brawo dla wszystkich dzieciaków, którzy brali udział w wyzwaniu.

Tangram to chińska łamigłówka, znana od ok. 3000 lat. Składa się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych (tan), powstałych przez rozcięcie kwadratu. Są nimi: 2 jednakowe duże trójkąty prostokątne, 1 średni trójkąt prostokątny, 2 jednakowe małe trójkąty prostokątne, 1 mały kwadrat, 1 mały równoległobok. Celem jest odtworzenie położenia wszystkich siedmiu elementów tangramu w przedstawionym obrazku na podstawie jedynie kształtu jego konturów, a także wymyślanie własnych wzorów. Za pomocą tangramu można ułożyć tysiące obrazków: sylwetek ludzi i zwierząt, przedmiotów, figur geometrycznych.

(AT)

Foto: uczniowie kl. I