Lekcja muzealna na Zamku w Sandomierzu

W czwartek, 17.10.2019 r.  uczniowie z kl. III, IV, VII i VIII ze Szkoły Podstawowej w Kleczanowie wraz z nauczycielami A. Chmielewską i D. Jędrychą uczestniczyli w oryginalnych warsztatach ludowych w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.  Wizyta na sandomierskim Zamku to jedno z zadań w ramach projektu "Świętokrzyski ETNO-dizajn", który realizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Obrazowie.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania wystawy etnograficznej  "Dawna wieś sandomierska". Sztuka sakralna, rzemiosło ludowe, wygląd dawnej chaty - to tylko część zagadnień, o których chętnie opowiadała pani przewodnik. Pośród licznych eksponatów uwagę uczniów przykuły drewniane zabawki, wykonane na wzór tych, którymi bawili się ich rówieśnicy 100 lat temu. Z kolei na wystawie "Sandomierski strój ludowy" można było zobaczyć zrekonstruowane stroje regionalne: panny, kawalera, gospodarza i gospodyni. Z tą wystawą tematycznie związana była lekcja muzealna przygotowana dla uczniów. Wycinanie strojów ludowych okazało się nie lada wyzwaniem dla nich. Dużo śmiechu i rozrywki dostarczyły dzieciom zabawy w ciuciubabkę i zbieranie "kamyków". Wizytę na Zamku zakończyło zwiedzenie wystawy archeologicznej "Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu".

Dziękujemy Pani Annie Wójcik - kierownik GBP w Obrazowie za możliwość wzięcia udziału w kolejnym zadaniu projektowym, tym razem w sandomierskim muzeum.

(DJ)

foto: ACh, DJ