Dzień Edukacji Narodowej

11 października 2019 r. o godz. 10:00 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej z udziałem zaproszonych gości.

Dzień Edukacji Narodowej, bardziej znany jako Dzień Nauczyciela, obchodzony jest w Polsce 14 października  w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (1773 r.). Była ona pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Jest to państwowe święto oświaty i szkolnictwa wyższego, które sięga początków 1972 r. - właśnie wtedy powstała ustawa Karta praw i obowiązków nauczyciela.Ten dzień jest świetną okazją, by podziękować nauczycielom oraz podkreślić ich rolę w edukacji dzieci i młodzieży.
Na uroczystość w szkole w Kleczanowie przybyli zaproszeni goście: Pelagia Kotowska – Sekretarz Gminy Obrazów, Anna Staniszewska – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy,  Radny Wiesław Stępień, Joanna Legwant - Prezes Stowarzyszenia ,,Wspólnie dla Kleczanowa", Maria Kołacz - emerytowana nauczycielka, Rada Rodziców oraz pracownicy szkoły i uczniowie.
Uroczysty apel otworzyła Dyrektor Szkoły Ewa Biernacka, która nakreśliła kierunki pracy i rozwoju szkoły, przypomniała o roli nauczycieli, jaką odgrywają w procesie wychowania i nauczania  oraz zaprosiła na część artystyczną w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Były przemówienia, wiersze, piosenki i humorystyczne scenki traktujące o szkole pod tytułem Duża przerwa. Przygotowania uczniów klas VIa, VIb oraz IV trwały pod czujnym okiem nauczycielek: M.  Bilskiej - scenariusz, E. Krzemińskiej - oprawa muzyczna oraz A. Tyban - scenografia i dekoracja.
Zabawa była przednia, o czym świadczyły brawa i słowa uznania. Pani Dyrektor podziękowała występującym uczniom i nauczycielkom, które przygotowały całość. Następnie złożyła życzenia nauczycielom, pracownikom oświaty i emerytom. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty i słowa uznania w stosunku do dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się nauczycielom.
Impreza zakończyła się poczęstunkiem i spotkaniem towarzyskim zaproszonych gości, nauczycieli i emerytów.

(MB)

foto: AM, DJ