Tydzień Sportu, Tydzień Zdrowia

W dn. 23-27.09.2019 r. odbyła się piąta edycja Europejskiego Tygodnia Sportu, w której wzięła udział także Szkoła Podstawowa w Kleczanowie. To inicjatywa Komisji Europejskiej promująca sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Celem tej ogólnoeuropejskiej kampanii pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) jest zachęcenie wszystkich, w tym dzieci i młodzież, do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.

Uczniowie z koordynatorem akcji p. A. Chmielewską opracowali plan działań związanych z propagowaniem zdrowego stylu życia na cały tydzień. Europejski Tydzień Sportu rozpoczął się od poniedziałkowego aerobiku na przerwach szkolnych oraz spotkania z dietetykiem, który prowadził pogadankę na temat zdrowego stylu życia. Na spotkaniu uczniowie otrzymali tygodniową kartę zdrowego stylu życia do samooceny swoich codziennych nawyków, której podsumowaniem było zaplanowanie i spisanie kilku indywidualnych zadań do modyfikacji w swoim codziennym trybie życia. Na świetlicy szkolnej uczniowie malowali kolorowanki warzyw i owoców, czego efektem stała się wystawa prac na gazetce ściennej. We wtorek odbył się rajd rowerowy po najbliższej okolicy z udziałem uczniów mających karty rowerowe. W środę na lekcji matematyki uczniowie klasy VIII obliczali zawartość cukru w słodzonych napojach, czego efektem była sporządzona gazetka szkolna. Po obiedzie wszyscy uczniowie rozmawiali o higienie jamy ustnej i wspólnie umyli zęby. W czwartek na dolnym korytarzu klasy I-III przygotowały kram warzywno-owocowy oraz wykonały piramidy żywieniowe. W piątek odbył się godzinny marsz z kijkami - Nordic Walking. Poza tym w ciągu całego tygodnia uczniowie poszczególnych klas z wychowawcami przygotowywali zdrowe posiłki, na terenie szkoły odbywały się międzyklasowe turnieje tenisa stołowego, piłki nożnej, badmintona i piłki plażowej, a na przerwach szkolnych uczniowie wykorzystywali różnorodne przybory do gier ruchowych tj. skakanki, gumy, hula-hop. W realizacji wymienionych działań brali również udział nauczyciele i rodzice.

(ACh)

foto: DJ, AM, ACh, ZZ, MB