Trzecioklasiści zaprojektowali swoje ekslibrisy

Ekslibris to znak własności książki, który umieszcza się na wewnętrznej stronie jej okładki. Może mieć postać naklejanej karteczki albo pieczątki. Najczęściej zawiera słowa ex libris (łac. „z książek”) oraz imię i nazwisko właściciela książki albo jego inicjały. Pierwsze ekslibrisy zaczęto stosować w Polsce ponad 500 lat temu. Zawierały wówczas herb, czyli oznaczenie zamożnego rodu, z którego pochodził posiadacz książki. Kiedyś książki były bardzo drogie i tylko nieliczni mogli sobie na nie pozwolić. Te czasy na szczęście dawno minęły i dzisiaj każdy z nas może mieć książki. Warto, żeby nabrały one charakteru i dodatkowej wartości – właśnie dzięki ekslibrisowi. Dodatkową funkcją ekslibrisu jest to, że ułatwia odzyskanie pożyczonej książki, a zapominalskim przypomina, czyją jest ona własnością. Dzieci z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Kleczanowie na zajęciach z p. Justyną (po feriach zimowych) postanowiły zaprojektować swoje pieczątki, przedstawiając na nich swoje hobby, pasje lub zainteresowania oraz rzecz jasna imię i nazwisko.

(JN)

Foto: JN