Apel ku czci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych/Niezłomnych, żołnierzy którzy po II wojnie światowej walczyli z władzą komunistyczną o wolność Polski. Wśród nich byli m.in. Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna - ps. Inka, Zygmunt Szyndzielarz - ps. Łupaszka czy Hieronim Dekutowki - ps. Zapora, którzy przez władze komunistyczne byli uważani za zdrajców narodu. Dlatego prześladowano ich, więziono, poddawano okrutnym torturom, a na koniec w większości przypadków rozstrzeliwano i chowano w bezimiennym grobie. Dopiero od 2011 r. możemy wspominać ich bohaterskie postawy. Aby uczcić ten Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, uczniowie z kl. 7 i 8 pod opieką p. Joanny Kos przedstawili dla społeczności szkolnej bohaterskie postawy kilku żołnierzy wyklętych. Przedstawiciele harcerzy przy pamiątkowej płycie Leona Cieśli przy szkole i na kleczanowskim cmentarzu przy grobie poległych w czasie II wojny światowej – zapalili znicze pamięci.

(JK)

Foto: JN, DJ