,,Twoje Dane Twoja Sprawa" - nasze szkolne inicjatywy

W roku szkolnym 2023/24 Szkoła Podstawowa w Kleczanowie zaangażowana jest  w XIV edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje Dane Twoja Sprawa”. Jest to inicjatywa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W tym roku  tematem przewodnim programu jest ochrona danych osobowych w mediach społecznościowych i nie tylko. Podstawowym  jej celem  jest upowszechnienie wiedzy o ochronie danych osobowych wśród uczniów i nauczycieli, aby świadomie korzystali z praw gwarantowanych przez RODO. Jest to szczególnie istotne w dobie gwałtownego rozwoju nowych technologii. Uczestnictwo w tym programie zobowiązało nas do podejmowania różnych inicjatyw edukacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem obchodów Dnia Ochrony Danych Osobowych, który przypada 28 stycznia.  W związku z tym dniem  przeprowadziliśmy w naszej szkole  kilka inicjatyw. Były to zajęcia warsztatowe  prowadzone przez panią pedagog szkolną w klasach  I - VIII  o ochronie danych osobowych. Podczas spotkań  uczniowie brali udział w pogadance, oglądali prezentację ,,Bezpieczni w sieci” oraz  krótki filmik animowany „Internet! Dane”. W celu utrwalenia  wiadomości uczniowie rozwiązywali krzyżówkę i wykreślankę tematyczną. Na korytarzu szkolnym zaprezentowana została uczniom i nauczycielom tematyczna gazetka szkolna wykonana przez p. Anią Tyban i p. Agnieszkę Ochmańską. Szkolne działania zwieńczył w piątkowy poranek, 9 lutego 2024 r. apel podsumowujący program. Uczestnictwo w programie UODO to nie tylko jednorazowe zajęcia, to ciągłe zaangażowanie w edukację dzieci i młodzieży o tym jak chronić swoje dane, jak być bezpiecznym.

(AO)

Foto: DJ, JN, AT