Ludzie listy piszą... dostaliśmy list z życzeniami i podziękowaniami z Ukrainy

obrazek

Tuż przed Bożym Narodzeniem do naszej szkoły dotarł niezwykły list z życzeniami z Ukrainy. Słowa skierowane do społeczności szkoły w Kleczanowie napisała rodzina pochowanego na kleczanowskim cmentarzu ukraińskiego żołnierza (poległego w czasie II wojny światowej). Od wielu lat opiekujemy się jego grobem, porządkujemy, palimy znicze. Poniżej umieszczamy tłumaczenie życzeń i fragm. listu.

Tłumaczenie życzeń:

,,Życzenia dla szanownych pedagogów na Boże Narodzenie i na nowy rok 2024. Życzymy dużo zdrowia, pokoju, Bożego Błogosławieństwa. Wesołych Świąt! Michał, Siergiej, Walentyna"

Tłumaczenie listu (fragmenty):

,,Witamy z Ukrainy!

Wszystkiego dobrego dla całego grona pedagogicznego szkoły. Pozdrawiamy Was w związku ze zbliżającymi się świętami i nowym rokiem 2024. Życzymy dobrego zdrowia, rodzinnego szczęścia, samych sukcesów w pracy i odpoczynku.

Piszemy do Was: Walentyna, Siergiej i Michał – dzieci Panasa Iwanowicza, który jest pochowany na cmentarzu w Kleczanowie. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za pielęgnowanie pamięci o naszym ojcu. Za to, że dbacie, świecicie znicze na jego mogile. Wielkie podziękowania dla Was za to (...)

Krótko o naszym życiu: Nie mieliśmy radosnego dzieciństwa i nie ma się czym cieszyć na starość. W dzieciństwie była wojna i głód. W latach 46-47 powojenna, ciężka praca. A teraz nie można ścierpieć tego, że obecna wojna zabiera młodych ludzi. W naszej rodzinie już trzech zginęło na wojnie z rosyjskim agresorem (w Bachmucie). Ukraina w stanie wojny, wszędzie słychać wybuchy. Czy w takich warunkach skończymy swoje życie? Ważne, że jeszcze Bóg daje nam samodzielnie się poruszać i możemy się sami sobą zajmować. Jesteśmy już pradziadkami i prababciami. Mamy razem 11 prawnuków (...)

Na tym kończymy swój list. Będziemy wdzięczni Wam za kontakt z nami. Z Bożym Błogosławieństwem dla Was, wszystkiego najlepszego dla całego grona pedagogicznego  w Kleczanowie

rodzina Starożuków - dzieci Panasa"