Bieszczadzka przygoda klas 4-8

W dniach 25-26 września 2023 r. chętni uczniowie z klas 4-8 wybrali się na dwudniową wycieczkę w Bieszczady. Towarzyszyli im wychowawcy: p. A. Chmielewska, p. A. Małkiewicz i p. D. Jędrycha oraz nauczyciel p. Z. Ziomek. Poniżej przedstawiamy sprawozdanie jednej z uczestniczek bieszczadzkiej wyprawy.

,,Nauczyciele z naszej szkoły zorganizowali dla nas dwudniową wycieczkę w Bieszczady. W poniedziałek, 25 IX 2023 r. o godzinie 6.15 zaplanowali wyjazd spod szkoły. Około godziny 10.30 dotarliśmy na miejsce, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem. Pierwszym obiektem, który zobaczyliśmy, były ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu. Do jego wejścia prowadziła oryginalna droga krzyżowa. Tutaj zwiedziliśmy multimedialne muzeum, tzw. Foresterium. Widzieliśmy salę z ruchomymi obrazami, na  stanowiskach 3D AR i VR mogliśmy ,,na własne" oczy zobaczyć i poczuć jak wyglądał dzień z życia zakonników, obejrzeliśmy także film poświęcony historii zagórzańskiego klasztoru. Na koniec weszliśmy na wieżę widokową, skąd podziwialiśmy ładną panoramę okolicy. Około godz. 13.30 pojechaliśmy z przewodnikiem na wycieczkę po Bieszczadzkim Parku Narodowym, gdzie wędrowaliśmy po Połoninie Wetlińskiej, by dotrzeć do schroniska ,,Chatka Puchatka’’. Niestety na górze widoki przesłoniła nam roztaczająca się wokół mgła. Na nocleg dotarliśmy o godz.19.00 do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego ,,Pod Jelonkiem’’ w Jabłonkach. Pyszna, dwudaniowa obiadokolacja, zakwaterowanie i wieczorna toaleta zwieńczyły dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

Wtorkowy poranek rozpoczęliśmy przed godz. 7.00. Po obfitym śniadaniu, przygotowaniu suchego prowiantu na drogę i wykwaterunku pojechaliśmy autokarem w dalszą drogę, by około godz. 9.00 spotkać się z naszym drugim przewodnikiem. Tego dnia słoneczna pogoda nas rozpieszczała. Z autokaru podziwialiśmy widoki na okolice bieszczadzkich jezior. Udało się nam zwiedzić cerkiew w Górzance z unikalnymi rzeźbionymi ikonami. Wybraliśmy się na punkt widokowy na Jezioro Solińskie. Dużą przyjemność sprawił nam rejs statkiem w Polańczyku. Następnym punktem programu był spacer po koronie Zapory w Solinie i zakup pamiątek przy głównym deptaku. Po smacznym obiedzie w restauracji ,,Sami Swoi’’ pojechaliśmy do Ustrzyk Dolnych, gdzie zwiedziliśmy nowoczesne Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji na temat m. in. bieszczadzkiej przyrody. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Lesku przy niezwykłym pomniku przyrody zwanym ,,Kamieniem Leskim’’. Na zakończenie  bieszczadzkiej przygody spędziliśmy słodkie chwile w kawiarni i zarazem cukierni ,,Słodki Domek". Było warto. Mniam! Po godzinie 18.00 ruszyliśmy w drogę powrotną do Kleczanowa. Na szkolny parking przyjechaliśmy przed godz. 22.00, gdzie czekali na nas już rodzice.

Dzięki tej wycieczce ja i inni uczestnicy zdobyliśmy nową wiedzę, mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy Bieszczad, a także spędzić miło czas z rówieśnikami i nauczycielami."

D. Cichoń, kl. VII

Foto: DJ, ACh, AM