Nasz sukces w projekcie ,,ESA dla OSE-1200 czujników smogu"

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt unikalny na skalę europejską, który łączy dwa ważne obszary: edukację ekologiczną i edukację cyfrową. Dzięki niemu uczniowie z całej Polski mogą uczyć się, jak działać na rzecz ochrony czystego powietrza, a przy okazji kształtować swoje kompetencje cyfrowe. Wykorzystanie w edukacji nowych technologii to obszar, w którym ESA i Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) działają wspólnie w ramach projektu „ESA dla OSE”. Blisko 1700 szkół z całej Polski wzięło udział w akcji zorganizowanej przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy pn. ,,ESA dla OSE – 1200 czujników smogu”. 12 lipca 2022 r. na stronie projektu ogłoszono wyniki. Wśród wyróżnionych znalazła się również Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie. Naszym zadaniem było przeprowadzenie grywalizacji – przeprowadziliśmy głosowanie wśród uczniów zainteresowanych projektem oraz przygotowaliśmy konkursową pracę plastyczną. W działania w kleczanowskiej placówce zaangażowali się uczniowie klas V-VI oraz przedszkolaki z oddziału przedszkolnego pod okiem p. Anny Tyban. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu znaleźliśmy się w gronie 1200 szkół, podłączonych internetu OSE, które będą korzystać z pomiarów jakości powietrza, dzięki zainstalowanym czujnikom. Dane zbierane przez czujniki będą na bieżąco przesyłane do centralnego serwera i uśredniane w 5-minutowych okresach pomiarowych. Aktualny odczyt będzie widoczny dla społeczności szkolnej i mieszkańców miejscowości, dzięki zainstalowanej na budynku szkoły tablicy informacyjnej LED – wyświetlać się na niej będzie aktualna wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz placówki. Dane będą także prezentowane na stronie esa.nask.pl, skąd można je pobrać na własne urządzenie do dalszych badań i analiz, odnieść je do panujących warunków atmosferycznych – temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza. Ponadto przewidziano dla uczniów udział w zajęciach o smogu z wykorzystaniem cyfrowych materiałów, które będą udostępnione szkołom za pośrednictwem platformy e-learningowej, a dla nauczycieli szkolenia i webinary. Uczestnicy projektu ze wszystkich szkoleń i materiałów skorzystają bezpłatnie.

(DJ/AT)

Foto: AT