Sprzątanie Świata Polska 2021 – ,,Myślę, więc nie śmiecę"

W trzeci weekend września przypada 28. akcja sprzątania świata. Jak co roku nasz szkoła przystępuje do tej ogólnopolskiej akcji. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”. Jest to wspólna lekcja poszanowania środowiska, jak również promowanie ograniczenia wytwarzanych odpadów. W czasie piątkowego poranka,  17 września 2021 r. przypomnieliśmy zasady segregowania w naszej szkole, a uczniowie klasy V i VI przybliżyli nam informacje na temat niektórych odpadów- z czego są wykonane, ile i czy w ogóle się rozkładają oraz jak wygląda ich recykling, czyli do czego mogą zostać ponownie wykorzystane. Na najbliższych lekcjach z wychowawcami uczniowie wyjdą w teren i posprzątają okolicę wokół szkoły.

W ostatnich latach plastikowe opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Plastik jest wszędzie w wodzie, którą spożywamy, w powietrzu którym oddychamy, a także w naszych ciałach. Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy porzucone plastikowe butelki (PET), woreczki i reklamówki foliowe, oraz jednorazowe kubeczki. Ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje od 100-1000 lat, a nawet dłużej. Plastikowe odpady stały się jednym z problemów cywilizacyjnych, aby z nim walczyć wystarczy zacząć od siebie, zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia oraz wdrażając w życie ideę less waste (mniej odpadów) i zasadę 5R (redukuj, użyj ponownie, segreguj, odzyskuj, odnawiaj).

(ACh)

Foto: DJ, AM, ACh